Sistemde yapılan tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır.                                     Zaman : 16.09.2019 13:05:12        İp Adresiniz : 35.172.100.232   

KULLANICI MENÜSÜ

ÜYE GİRİŞİ

 Kullanıcı Adı
 Şifresi

 

 

HOCALARA SORULAN ÖNCEKİ SORU ve CEVAPLAR

Anatomi Biyokimya Fizyoloji Patoloji Pediatri Dahiliye
Farmakoloji Mikrobiyoloji Genel Cerrahi Kadın Doğum Küçük Stajlar Tümü
Soru ID : 2372  (Biyokimya) Tarih : 01/04/2013 12:27:31 
Soru :
21. Ulusal Tıp Bilimleri Yarışması biyokimya sorusu Aşağıdaki hastalıklardan hangisi insan lizozomal asit lipaz (hLAL) yokluğu sonucu ortaya çıkar? a) Gut b) Luft hastalığı c) Tay Sachs hastalığı d) Wolman hastalığı e) Hipertrigliseridemi Cevap:D Harper’da eksik olan enzimin kolesteril ester hidrolaz olduğu yazıyor. Kolesteril ester hidrolaz ile insan lizozomal asit lipaz (hLAL) aynı enzim midir?  
Yorum / Cevap :
Merhaba. Kolesteril ester hidrolaz ile insan lizozomal asit lipaz (hLAL) enzimleri aynı enzimlerdir. 
Soru ID : 2363  (Biyokimya) Tarih : 25/03/2013 16:34:16 
Soru :
Nükleozid nükletidlerin sindiriminde barsakta son ürün müdür? Barsakta nükleozidaz enzmi de mevcut. Buna göre nükleotid sindiriminde barsaktaki son ürüne nükleozid demek doğru olur mu 
Yorum / Cevap :
Selamlar. Nükleotidlerin sindiriminde son ürünler Deoksiriboz ve pürin, pirimidin nükleotidlerdir... 
Soru ID : 2287  (Biyokimya) Tarih : 11/02/2013 14:33:24 
Soru :
Retinal redüktaz enziminin kofaktörü NADH+H mı, NADPH mi? Retinal redüktaz çift yönlü bir enzim mi? Tek yönlü ise retinalden retinol mü, retinolden retinal mi oluşturur? 
Yorum / Cevap :
Merhaba. Besinlerle alinan Beta karotenler, beta karoten dioksienaz tarafından oksidatif olarak kesilir ve 2 molekül retinal olusur. Bağırsak mukozasında retinal NADPH kullanan retinaldehit reduktaz ile retinole indirgenir. iyi çalışmalar.

 
Soru ID : 2286  (Biyokimya) Tarih : 10/02/2013 15:41:01 
Soru :
Nisan 96 Biyokimya TUS sorusu Dekarboksilasyonu sonucu vazodilatatör bir ajan oluşan aminoasit hangisidir? A) Arjinin B) Histidin C) Glutamin D) Glisin E) Aspartat Cevap:B Ancak Arjinin aminoasidinden de dekarboksilasyon sonucunda agmatin adlı antihipertansif etkili bir madde oluşuyor. Acaba bu maddenin antihipertansif etkinliği VD ile değil midir? Bu madde VD yapmaz mı? 
Yorum / Cevap :
Selamlar. Söylediğinizi aksine arjininden nitrit oksit sentezi bir dekarboksilasyon reaksiyonu değildir. Sorudaki çeldirici unsur da budur...iyi çalışmalar... 
Soru ID : 2256  (Biyokimya) Tarih : 27/01/2013 15:52:06 
Soru :
Nükleer reseptörü olan sadece tiroid hormonu mu? Fizyolojide retinoik asidin,östrojen,androjen ve vitamin Dnin de nükleer reseptörü olduğu yazıyor. Bu konuda dersler arasında bir çelişki var. Doğrusu hangisi?  
Yorum / Cevap :
Harpir`a gore; Reseptoru nukleusta bulunanlar; tiroksin ve retinoik asittir. Iyi calismalar.... 
Soru ID : 2192  (Biyokimya) Tarih : 26/11/2012 23:35:17 
Soru :
tca döngüsündeki izositrat dehidrogenaz reverzbl mıdır yoksa irreverzibl mı? Kitapta reverszibl yazarken internette pek çok kaynakta irreverzibl olduğu yazmakta teşekkürler 
Yorum / Cevap :
Selamlar. Harper`da izositrat dehidrojenaz basamağı bir sekil üzerinde çift yönlü olarak gösterilmekte birlikte, Lehninger ve Lipincot denetleyici olan bu basamagin irreversibl olduğunu söylemektedir.  
Soru ID : 2099  (Biyokimya) Tarih : 16/09/2012 19:09:34 
Soru :
mrb sınavda sorulan sürfaktanın ana maddesi sorusunun cevabı A olarak verilmiş C şıkkınında dogru olması gerekmezmi? teşekkürler.. 
Yorum / Cevap :
Selamlar.Dipalmitoil lesitin veya dipalmitoil fosfatidilkolinin sürfaktanın analipit kısmı olduğu ve eksikliğinin Respiratuar distres sendromu ile ilişkisi (28 TH Edition Harper’s Illustrated Biochemistry, 2009, Sf:124, sf:210) (Lippincott’s ıllustrated reviews Biocchemistry 3rd edition, 2005, Sf:202) çok net olarak ifade edilmektedir. Yani sürfaktanın analipit kısmı fosfatidilkolin değil dipalmitoil lesitin veya dipalmitoil fosfatidilkolindir. Fosfatidilkolin seçeneği bir çeldirici olarak yerleştirilmiştir. Aynı zamanda TUSDATA biyokimya notunda Fosfatidilkolin başlığı altında ‘’Fosfatidilkolin’in en önemli görevlerinden bir tanesi Akciğer tip II pnömositlerden salgılanan SÜRFAKTAN’ın yapısına dipalmitoilfosfatidilkolin şeklinde katılarak alveol yüzey gerilimini ayarlamaktır.’’ şeklinde yazmaktadır.  
Soru ID : 2098  (Biyokimya) Tarih : 15/09/2012 13:35:21 
Soru :
iyi günler mitokondri iç zarından glutamat geçebiliyor mu? malat aspartat mekiğinde glutamat dönüşüp geçiyor bildiğim kadarıyla direk geçemiyor. aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler 
Yorum / Cevap :
glutamat dehidrogenez enzimi mitokondri marker enzimidir. yani substrat olarak glutamatı kullanır. Öte yandan notlarınızın 66 sayfasında var, malat aspartat mekikte NADH ve hidrojenle birlikte simport olarak glutamatta taşınır. Glukozla ilgili glikoliz gibi, glikojen sentezi gibi yıkımı gibi olaylar hep stoplazmada gerçekleşir.